Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Zajímavá místa   »   Větrné elektrárny v Ostružné

Větrné elektrárny v Ostružné

Dominanta obce Ostružné. Naleznete zde farmu šesti sloupů větrné elektrárny nad obcí Ostružná v Hrubém Jeseníku je objektem, na který si jistě už zvykli všichni návštěvníci okolních lyžařských středisek i turisté, kteří sem zavítali v jiném než zimním období. Jsou totiž opravdu zdaleka viditelné a tvoří výraznou dominantu obce Ostružná.

 ostružná

Kdo se navíc přímo v Ostružné nacházel, ví, že kromě zraku si na své příjde i sluch. Běžící elektrárny vydávají tichý, zato však neustálý harmonický zvuk.

Mohutné sloupy elektrárny jsou rozmístěny vždy tři a tři na každé straně silnice mezi Ostružnou a Brannou, nedaleko žst. Ostružná.

Doporučuji i návštěvu přímého okolí, kde si teprve můžete uvědomit velikost samotných objektů (výška sloupů je 40m). Pozor ale na místa přímo u sloupů, kde je zákaz vstupu.

Elektrárna zde stojí od roku 1994, a jen pro zajímavost v roce 2009 vyrobila 1,9GWh elektrické energie.

Vrtule mají otočnou hlavu, která se může otočit až 6/8 krát dokola, dráty se nazasukují. Jakmile vítr zeslábné, hlava vrtule se pomaličku vrátí zpět. Co se týče lopatek, jsou nastavitelné. Vlivem silného větru se stočí, aby byla nárazová plocha nižší. Pokud nefouká, lopatky se zvednou, aby byla nárazová plocha větší a tím začne otáčení vrtule dokola. uvnitř vrtule naleznete transformátor ovládání, PC, a žebřík do vrtulové hlavy. Tam naleznete motory, převodovku, brzdu a další potřebné věci k chodu vrtule. 

 ostružná  ostružná

 

roce 1994 firma Wenergo z města Jeseník vystavěla v této lokalitě v těsné blízkosti silnice, spojující města Šumperk a Jeseník, farmu šesti VE Vestas V39-500, (průměr rotoru 39 m), na 40 m vysokých tubusech. Každá VE má vlastní transformátor, přes který je připojena do sítě 22 kV. Vedení do VN sítě je krátké, přístup stavebnítechniky byl bezproblémový. Proti zvyklostem je vzdálenost mezi jednotlivými VE menší. Hlukové emise neovlivňují obec Ostružnou. 

ostružná

TECHNOLOGIE: Byla použita osvědčená technologie dánské výroby s nominálním výkonem ve své době optimálním. Jde o rotory s regulací úhlu náběhu listů rotoru (pitch systém). I přesto, že se jedná o výrobek se statisticky vyhodnocenou malou poruchovostí, objevila se porucha hydrauliky natáčení listů Projevoval se nepříznivě vliv námrazy na řídicích anemometrech.V roce 199 zasáhl farmu blesk, který poškodil rozvodnu i elektrické zařízení elektráren. V důsledku toho byla farma mimo provoz od srpna do prosince 1997 . 

INVESTIČNÍ NÁKLADY: Rozpočet na výstavbu dosáhl 150 mil. Kč. Dánská vláda formou dotace firmě VESTAS podpořila akci částkou l mil. DK, přibližně tedy 4,7 mil. Kč. Hlavním finančním zdrojem byl úvěr Konsolidační banky na dobu 11 let. Investor předpokládal, že využije i přislíbený úvěru SFŽP ve výši 57 mil. Kč, úročeného 8% s postupným převodem na dotaci. Tento předpoklad se nerealizoval 

VLASTNICTVÍ: Farma VE je postavena na státním pozemku. Vlastník farmy, firmaWenergo, se záhy dostala do platebních potíží, které způsobila nízká výkupní cenaelektrické energie, ale hlavně zásadní nesoulad mezi očekávanou a skutečnou výrobou. Tč. jsou VE v majetku Konsolidační banky, od které mělo Wenergo úvěr, a jsou již více než dva roky mimo provoz. Hrozí koroze a znehodnocení choulostivých částí technologie vlivem dlouhodobé odstávky bez náležité konzervace VE.

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.