Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Jeseníky virtuálně

Jeseníky virtuálně

Okres Jeseník pronikl do světa počítačových her. Říkáte si, že nemožné? Možné. Na rozsáhlém projektu začala pracovat v roce 2007 parta dvou lidí z Javorníku ve Slezsku. Naleznete zde propagující se Jeseníky, Rychlebské hory, ale také okresní firmy, podniky a památky.

„Mafia se dá dobře upravovat, jen to musíte umět. Museli jsme se naučit pracovat s mnoha programy, abychom mohli vymodelovat budovy, auta, programovat chování lidí a podobně. Ze začátku bylo těžké pochopit, jak jednotlivé programy fungují, a naučit se vše mezi sebou kombinovat. Nad některými modely jsme strávili hodně času,"

ojmooo


Proč Jesenicko?

-Bydlíme zde, je to jednoduché. Napadlo nás to náhodou, jednou jsem s kamarádem jel do školy, ráno autobusem. Na Pomezí se stala dopravní nehoda a tehdy se všude stavěly nové mosty na silnici 1/60. Silnice pokryté sněhovou pokrývkou, sypači co plužili silnice. S kamarádem jsme si řekli - Kdyby vyšel nějaký simulátor, co by toto dokázal, byla by to super hra. Dělníky co pracují, opravují mosty. Další dělníci, co opravují silnici, stavějí třeba potrubí. Na druhou stranu jsme dlouho vyhledávali hru, kde by byly dopravní nehody, policie, co vyšetřuje, jak se vše odehrálo. Hasiče u ohně, sanitky, co asistují a záchranáři co zachraňují. Ale dlouho nikdo nic nedělal. Žádný takový simulátor neexistuje, kde najdete vše v jednom. V tu dobu jsme zrovna hráli hru Mafia. A řekli jsme si, co takhle zkusit něco málo do Mafie? 

 

 

ojmod


-Jako první se nám podařilo udělat trabanta. Chodili jsme na SOŠ a SOU strojírenské a stavební Jeseník, kde jsme se učili modelování.

ojmod

mko ojmod

 

.. I tohoto jsme využili a udělali první model. Kupodivu, model fungoval až na některé nedostatky, ale u začátečníka to je zcela pochopitelné. Pak jsme si řekli, denně jezdíme autobusem, kdyby tak šlo, aby ve hře byly autobusy, a dalo se vozit lidí. Tehdy bylo pár nadšenců v České republice, co uměli modelovat, ale neporadili nám. Tak jsme zkoušeli autobusy vymodelovat. První autobus byl pouze kvádr na kolech. Model se vymodeluje nebo vykonvertuje a do hry se vloží přes programy za původní model, takže není třeba řešit funkce ovládání. Akorát vše přesně a správně nastavit v programech. Aby model fungoval, musí projít několika programy. Každý umí totiž něco lépe.

ojmod

 

Ahá, takže každodenní cesta do školy Vás nadchla k tomuto projektu?

-Ano. Tehdy byly plány a když člověk chce, naučí se sám cokoli. 

ojmod

Říkáte si "OJMOD" co to znamená?

-Ojmod je zratka, název zní "Okres Jeseník MoDifikace"

ojmod

Hra ale nemá jen jeden autobus a trabanta, nebo ano?

-Ne, to ne. Když jsme měli trabanta a jeden autobus, určitě budete souhlasit, chtěli jsme od toho víc a pořád víc. Nakonec jsme se naučili modely různě upravovat, konvertovat z hry GTA a tzv. nový simulátor se začal tvořit. Nakonec jsme z toho udělali z Jesenicka obrovské velkoměsto.

ojmod

Velkoměsto? Co si pod tímto pojmem představit? Proč zrovna velkoměsto?

-Jesenicko je malý okres, Jeseníky jsou opravdu krásné hory, máme zde pěkné památky a také co ukázat turistům. Cílem byla propagace netradiční formou. O hru je veliký zájem a má velikou sledovanost fanoušků nejen po České republice, ale také fanoušci v zahraničí. Tímto se z obyčejného plánu staly krásný projekt a možnost, jak zviditelnit Jesenicko do světa netradičním způsobem a to virtuální formou v počítačové hře. 

ojmod

Velkoměsto? Když uděláte autobusové linky směr Jeseník - Javorník, nebo Jeseník - Zlaté Hory. Stále Vás to nutí dát do toho víc a víc. Proč? Protože jak jsem již říkal, okres Jeseník je malá oblast, špatná zaměstnanost, ale máme co nabídnout. Čím lepší se to povede udělat, tím je lepší ohlas a hlavně více se to šíří mezi lidi. Musím však upozornit - nejedná se o přesnou kopii okresu Jeseník do PC hry. Terén je původní ze hry, engine hry nejde měnit. Ale postavili jsme to vše na původní hře. Jedná se o starou verzi hry a naše modifikace je extrémně náročná na HDD požadavky. 

 

Co ve hře nalezneme? na co se těšit?

-Ve hře naleznete opravdu spousty věci, hodně scriptů - osoby, co něco dělají, třeba ti dělníci opravující cestu. Samozřejmě ji neopravuji doopravdy, ale dělají posunky a pohyby. Můžete si vzít třeba pluh a plužit silnice, krajina je zasněžená. Jeden z kopců, co ve hře je, je nazván Červenohorské sedlo. Jakmile plužíte silnici, naleznete zapadlé kamiony, které musíte objet. Pokud se Vám bude chtít, vystoupíte z pluhu, nastoupíte do kamionu a zkusíte vyjet kopec, pokud se Vám to ovšem podaří - na silnici je led a sněhová pokrývka, ve městě jsou chodníky a silnice prohrnuty. 

ojmod

Můžete také využít autobusů (Karosy i SORky). Po celé hře jsou umístěný autobusové zastávky, kde čekají lidé, a když zapojíte fantazií, tak je budete vozit po zastávkách - opravdu to stojí za to. Nebo třeba vánoční trhy - stánky.

ojmod

 

 

Jízdu doprovází desítky scriptů, ať už dopravní policií, co na Ramzové měří rychlost, tak také hospodskou bitku v Lipové lázní, kde musí asistovat policie ČR, záchranný sbor a dokonce asistace vrtulníku. Lidí se mezi sebou mlátí, pokud se však mezi nezaplatete, dostanete pár ran také.

ojmod

 

ojmod

V jednom místě ve hře se také oslavují kamarádčiny narozeniny - kalba, pivo teče proudem, opilci, atd. Zajímavé ....

ojmod  

Někde minete pracující dělníky v lese, jinde zase bezdomovce či opilce.

ojmod

Po krajině je rozmístěné dopravní značky a marketingové plakáty nebo místa, která musíte v Jeseníkách reálně navštívit!

ojmod

ojmod

 

Co ve hře nalezneme?

-Naleznete zde třeba nejvyšší horu Moravy - vysílač Praděd. Dominantu města Jeseník - rozhlednu Zlatý Chlum. Dále tako žlutý kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dále také Vodní tvrz. Kaufland, Penny Market, vodní elektrárnu "přehradu" Dlouhé Stráně, kde pluje výletní parník s turisty, Safari v Jeseníku, zemědělské družstvo, stanice metra a metro, které jezdí z měst do měst například (Jeseník - Zlaté Hory). Tramvajovou dopravu v Jeseníku, trolejbusy v Jeseníku, snaha byla také České Dráhy - vlaky, ovšem modely jsou náročné a hra je neutáhne, tak stojí jako script.

ojmod

 

ojmod

 

ojmod

ojmod

 

Obrovské letiště Jeseník Czech AIR Lines, odkud jakože startují letadla (hra to opět nezvládne aby létala). Jesenicko má také moře. Kolem Vodní tvrze je voda, nebo Jeskyni Na Pomezí a další.

ojmod

ojmod

Ve hře je také násilí, některé postavy jsou naprogramovány tak, že jsou vulgární a agresivní. Vzít si můžete zbraně a střílet. Modely aut i autobusů se po nárazu rozletí, až vybouchnou. Honí Vás i Policie ČR, dopravní policie, lze přijet na Agip benzínovou pumpu a natankovat, naleznete zde i zkorumpovanou Policií. A spousty dalšího.

ojmod

Jaká města zde jsou zařazená?

-Města nejsou detailně dělané, nejde to. Pouze inovace, z daných měst nějaká významná věc ve hře je umístěná a cedule obcí. Třeba již zmíněný Jeseník, Javorník, Zlaté Hory, Bělá pod Pradědem, Lipová Lázně, Branná, Ramzová, Ostružná, Vápenná, Mikulovice, Žulová

ojmooo

Ostružné naleznete třeba soustavu větrných elektráren. Na Ramzové lanovku. Naleznete ve hře také růžový domeček - kde jsou prostitutky a klub je pojmenován jako Mlýnice. Dovnitř vejdete, a lidé komunikují, prostitutky tanči u tyče, barman nalévá pivo, lidé tancuji a baví se.

ojmod

ojmod

ojmod

Cedule jsou ve hře umístěny schválně, protože cizí člověk si řekne, "Javorník" Co to je? a Podívá se na internet. I touto formou se dá propagovat město, památky, firmy. Pokud si dáte při výběru hraní "Denní Jesenicko" ocitnete se ve městě. V původní hře naleznete také řeku. Pokud zrovna vjedete do Jeseníku, řeka je pochopitelně pojmenována Bělá. 

ojmod

ojmooo

 

ojmod

ojmod

ojmod

Samotná Mafia má svůj příběh, hrajete mise - je opravdu super hrát mise v naší verzi. 

ojmod

ojmod

 

ojmod

ojmod

ojmod

Pracujete stále na projektu?

-Dělalo se hodně a často. Jakmile se blížila maturita, nebyl čas. Projekt dlouho stál, není čas sedět na PC a modelovat. Kolega skončil dávno, ale sleduje to, sem tam se poradíme a naplánujeme, co třeba udělat. Když je čas, udělám nějaký script, něco co již ve hře je, tak se najde způsob, jak to vylepšit a zdokonalit. Nebo využít netradiční propagace nějaké akce v této hře. Třeba PREDÁTOR RACE DRILL. Hodně památek je ve hře propagováno pouze na turistických značkách, směrovkách, jako třeba zřícenina hradu Kolštejn. Návštěvník našeho webu, jak uvidí screen ze hry a na něm napsáno "Kolštejn" tak si řekne, co to je? A napíše to do vyhledávače. Nebo při jízdě narazíte na bilbordy, na kterých je napsána památka s fotkou. 

ojmod pr   ojmod or

 

ojmod

ojmod

ojmod

 

Zpět ještě k projektu. Sem tam něco udělám, ale jak jsem říkal, už není tolik časů. 

 ojmod snehulák

 

ojmod parnik

ojmod ostruzná

OJMOD je postavený na každodenním životě, co nejvíce přibližený realitě, to byl také jeden z hlavních účelů, ale nejvíce PROPAGOVAT JESENICKO, JESENÍKY, RYCHLEBSKÉ HORY !!!

-Mafia: The City of Lost Heaven je akční počítačová hra vyvinutá v roce 2002 českým vývojářským týmem. Hráč se ocitá v roli Thomase Angela, řadového člena mafie ve fiktivním městě Lost Heaven v USA 30. let 20. století.

Hra obsahuje dvacet různorodých misí. Od hráčů v České republice i ve světě získala vysoká hodnocení. Herní komunitě se podařilo rozkódovat strukturu souborů. V průběhu let vznikla sada programů pro jejich editaci a vzniklo velké množství modifikací této hry.
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/jesenicko-proniklo-do-pocitacove-hry-20121017.html

ojmod budka

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.