Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Top atraktivity   »   10 míst, která musíte navštívit

10 míst, která musíte navštívit

Karlova Studánka - Horské lázně

1. Jeskyně na pomezí Jedná se o nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice. Areál se nachází jen kousek od města Jeseník nedaleko silnice Lipová lázně směrem k Vápenné. Najdete zde rozvětvený krasový systém chodeb, dómů a komínů vzniklých v mramorové hornině činností vody. Krápníková výzdoba samozřejmě nechybí. O prázdninách je otevřeno denně, v ostatních obdobích prověřte na webu: http://www.caves.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-pomezi/

 

2. Dlouhé Stráně - Ne každému se líbí kopec s useklým vrcholem, ale to že přečerpávací elektrárna byla vyhlášena jedním ze 7 divů Česka svědčí o popularitě tohoto vodního díla, které se již sžilo s okolní přírodou a láká davy turistů. Jedná se o třetí největší přečerpávací elektrárnu na světě a pyšní se mnoha dalšími nej. V letní sezóně doporučujeme udělat rezervaci na exkurzi předem: http://www.dlouhe-strane.cz/strane/exkurze-pro-jednotlivce  Nástup je na parkovišti u lyžařského areálu Kouty. Kdo nechce jít na prohlídku elektrárny, může se z Koutů nechat vyvézt lanovkou na Medvědí horu a odtud pak dojít k horní nádrži po červené turistické značce.

 

3. Praděd  Nejvyšší hora Moravy a zároveň nejvyšší vrchol Jeseníků má nejdrsnější počasí v republice a tak si i v létě přibalte větrovku. Na vrcholku Pradědu stojí televizní vysílač otevřený v roce 1983, který slouží i jako rozhledna, restaurace a ubytovací zařízení. Jeho plošina je nejvyšším bodem v ČR (byť umělým). Přístup na Praděd je například autem na Ovčárnu (za poplatek) a odtud jen 3,5 km po asfaltové silnici. Lepší je využít kyvadlovou dopravu z parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou, jezdí každou hodinu od 7 do 17 hodin. Pěšky se na Praděd dostanete například z Karlovy Studánky. Dolů se můžete pustit na horské koloběžce, kterou si zapůjčíte. V zimě se na Pradědu lyžuje a v jednom z nejvýše položených skiareálů u nás : http://www.figura.cz/ski-areal-praded/sjezdove-lyzovani/ Nedaleko vrcholku Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal nazvaná Petrovy kameny. Z důvodu ochrany vzácné ledovcové přírody nejsou však přístupné veřejnosti, ale okolo vede hlavní hřebenová trasa. Jestli uvěříte, že se zde v dávných dobách pořádaly reje čarodějnic, je pouze na Vás.

 

4. Karlova Studánka Snad každý ví, že si tyto malebné horské lázně zahrály v nejpopulárnější české komedii  S tebou mě baví svět a jezdil se sem léčit ex-prezident Václav Havel. Ale Karlova studánka má mnohem starší historii, kterou zde potkáte na každém kroku, protože od dob císaře Karla (jako první porazil Napoleona) se toho zde, díky bohu, tak moc nezměnilo. Alespoň co se týče přírody, roubené empírové architektury a krystalicky čistého horského vzduchu. Bazén s teplou slanou vodou a bohatá nabídka relaxačních pobytů činí studánku celoročně populárním místem. http://www.horskelazne.cz/

 

5. Králický Sněžník -  Nejvyšší hora stejnojmenného pohoří. Odtud za dobrého počasí uvidíte dva nejvyšší vrcholy naší země: na přirozený vrcholek Sněžky (1602 m) a na umělý, který představuje vrchol vysílače na Pradědu (1638 m). Vrcholek Králického sněžníku vstoupil do učebnic zeměpisu i kvůli hranici tří úmoří, kdy voda z jeho svahů může skončit v Baltském, Severním nebo Černém moři. Víte proč je symbolem Králického Sněžníku žulová soška slůněte? Vztyčili ji zde v r. 1932 členové skupiny, která mezi válkami usilovala o kulturní sblížení Čechů a Němců. Horstvo Sněžníku pokračuje přes hranici do Polska a tak se nemusíte omezovat jen na českou část.

 

6. Rejvíz -  Nejvíše položená vesnice ve Slezsku ukrývá kromě lidové architektury jednu z nejcennějších rašelinových oblastí, nazvanou Státní přírodní rezervace Rejvíz. Naučnou stezkou se dostanete k Velkému mechovému jezírku. Vzácné rostliny i fauna zde rostou a žijí na ploše skoro 300 hektarů. Děti si jistě rádi přečtou některou legend o zatopeném hříšném městě Hunohradě či O pastýři Gillovi. Čisté duše mohou i dnes prý spatřit pod hladinou jezera věž hunohradského kostela. http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Naucna-stezka-Rejviz.aspx

 

7. Město Jeseník (starý název Frývaldov do r. 1947) leží v srdci hor a proto je ideálním výchozím bodem k výletům do okolí. Samotné město má téměř 800 let dlouhou historii a za návštěvu stojí pěkně upravené náměstí s radnicí a zcela jistě i Vlastivědné muzeum Jesenicka v budově Vodní tvrze ze 13. století. Jedna ze stálých výstav zde mapuje historii čarodějnických procesů na Jesenicku. Dnes je s městem Jeseník neodlučně spjato i existence Lázní Jeseník, nacházejících se na jižních svazích Studničního vrchu asi 2 km od města Jeseník. Za svoji slávu vděčí lázně geniálnímu rodákovi Vincezi Priessnitzovi, který ač laik, zde založil v 19. století první vodoléčebný ústav na světě a položil tak základy balneologie. V jeho rodném domě můžete navštívit jeho muzeum. V areálu lázní můžete strávit příjemný den v moderních provozech balenocentra anebo jen toulkami okolní přírodou.

 

8. Město Šumperk - Označovat Šumperk jako bránu Jeseníků je sice klišé, ale hřebeny vystupující na sever od města tuto pravdu potvrdí. Bylo by ale škoda jen projet a neprojít se historickým centrem. Najdete zde zbytky středověkých hradeb, dominikánský klášter s barokním kostelem či Geschardův dům s expozicí čarodějnic, která odkazuje na nechvalně proslulé hony na čarodějnice ze 17. století. Milovníci skvělé kávy a pochutin neopomenou navštívit kavárnu PředMěstí s úžasnou atmosférou. Cinefilové si zase prohlédnou místa, kde Ondřej Sokol točil svoji v roce 2013 komedii noire Krásno.

 

9. Systém pohraničního opevnění - Začněte v Kálíkách, původně hornickém městečku, proslulém řezbářstvím a výrobou varhan. Kálíky mají zachovalé historické centrum s měšťanských domy a barokním kostelem sv. Michaela archanděla. Muzeum čs. opevnění z let 1935-38 s pěchotním srubem K-S14 a dvěma přístupnými objekty lehčího opevnění je otevřeno denně kromě pondělí od června do srpna. Jindy zkontrolujte web s aktuální informací: http://cihelna.militaryclub.info/informace.htm Muzeum hledejte na sever od Králíků v Prostřední Lipce. Vede od něj i naučná stezka vojenské historie měřící asi 6 km na které uvidíte i další stavby pohraničního opevnění včetně opravdové rarity, protibetonové střely Röchling - tajné zbraně III. říše - dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K-S 11 tvrze Hůrka.

 

10. Zlatorudné mlýny  Bude žasnout nad umem předků v Hornickém skanzenu na řece Olešnici ve Zlatých Horách, na severu Jesenicka, nedaleko polských hranic. http://zlatehory.cz/hornicky-skanzen-zlatorudne-mlyny/d-305555/p1=36170  Nevynechejte naučnou stezku (asi 2 km), kde vás dostane optický klam, kdy nabydete dojmu, že voda teče do kopce. V zimě uzavřeno, zkontrolujte na webu aktuální otvírací dobu.

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.