Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Zajímavá místa   »   Dlouhé Stráně

Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je přečerpávací vodní elektrárna společnosti ČEZ vybudovaná v Hrubém Jeseníku v katastrálním území Rejhotice obceLoučná nad Desnou v okrese Šumperk, uvnitř CHKO Jeseníky. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku – její instalovaný výkon je 2 × 325 MW. [Wikipedie.cz]

ds

Jelikož se areál elektrárny nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí.

 

Přečerpávací vodní elektrárma Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (www.idnes.cz). Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou Hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo Zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů. Dlouhé stráně jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v Jeseníkách, proto doporučujeme, zejména v letní sezóně, telefonickou rezervaci na exkurzi do elektrárny. 

ds

Možnost exkurzí a prohlídek

Rezervace denně Po-Ne (8-16 hod.) na telefonech 583 283 282 nebo 602 322 244 
Výchozí bod prohlídek, včetně prodeje vstupenek: Ski areál Kouty (nově vybudované horské centrum zábavy a sportu, cca 800 m od železniční stanice Kouty nad Desnou) 

Vstupné: dospělí 60,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7-18 let 35,- Kč, děti do 6 let zdarma 

Dopravné dolní nádrž: dospělí 55,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7 – 18 let 45,- Kč, děti do 6 let 35,- Kč 
Dopravné horní nádrž: dospělí 95,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7-18 let 85,- Kč, děti do 6 let 35,- Kč 
Lanovka (účastníci exkurze): dospělí 95 Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky, děti 7-18 let 85,- Kč, děti do 6 let zdarma 

Délka exkurze - dolní nádrž: cca. 2 hod. + min. 2 hod. horní nádrži (lanovka + 4 km mikrobus) 
Délka exkurze - horní nádrž: cca 2,5 hod. (mimořádné exkurze pro nepohyblivé seniory, ZTP a osoby trpící závratěmi) 

Bližší informace a provoz lanovky na telefonním čísle 602 322 244. 

Dopravné zahrnuje přepravu účastníků exkurze v rámci jejího programu a to autobusem ze Ski areálu Kouty na parkoviště za správní budovu PVE DS, dále na dolní nádrž a zpět do Ski areálu Kouty. Při mimořádných exkurzích je zahrnuta doprava i na horní nádrž. V zimních měsících (sněhová pokrývka) se prohlídky horní nádrže nekonají. 

ds

Od 1.5.2009 je zrušena přeprava osobními automobily, je tedy nutné použít hromadnou dopravu provozovatele, pokud nejsou návštěvníci součástí organizované skupiny, přepravující se vlastním autobusem. Osobní automobily je možné ponechat zaparkované na bezplatném parkovišti v blízkosti Ski areálu Kouty.

ds

Jak se dostanete k PVE:

Autem 

  • z Jeseníku (Polska...)

- po silnici I/44 přes Červenohorské sedlo směr Šumperk do Koutů nad Desnou a na odstavné parkoviště po levé straně silnice. 

  • ze Šumperka (Olomouce, Brna...)

- po silnici I/44 směr Jeseník do Koutů nad Desnou a na odstavné parkoviště po pravé straně silnice 

  • z Bruntálu (Opavy, Ostravy...)

- po silnici I/11 přes Rýmařov směr Šumperk, dále pokračujte po silnici I/44 viz cesta ze Šumperka. 

Autobusem 
Nejbližší autobusová zastávka Loučná n.Des.,Kouty n.Des.,rest. - 50 m 

Vlakem 
Nejbližší železniční zastávka Kouty nad Desnou - 900 m

ds

 

ZDROJ článku: http://www.jeseniky.net/dlouhe-strane

 

Kontakt: Michaela Majewská
Telefon: +420 583283282
Mobil: +420 602322244
E-mail: info@k3-sport.cz

ds

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.