Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Zajímavá místa   »   Pěchotní bunkr

Pěchotní bunkr

Česloslovenské opevnění v Jeseníkách
Jste v Ostružné nebo u Branné? Nevíte kde se zajít podívat? Využijte třeba "Vojenského opevnění". Než se vydáte na výlet, doporučujeme Vám restauraci Skiland v Ostružné, kde se můžete najíst, napít a pokračovat dál. Pro zájemce - možnost prohlídky muzea hudebních nástrojů. Více informaci zde: http://www.skiland.cz/

 

bunkr

bunkr

Využijte toho a udělejte si výlet na pěchotní srub StM - S 52 a srub StM - S 50. Oba pěchotní sruby jsou jediné, které se podařilo v roce 1938 vybudovat v rámci stavebního podúseku „3/1 - Kolštejn“ stavebního úseku „ŽSV I - Staré Město pod Sněžníkem“ nad obcí Branná v oblasti Jeseníků. V jednom z bunkru je i původní kresba z roku 1938 ve srubu StM - S 50.

 bunkr

bunkr

 Vojenské bunkry jsou volně otevřené a nabízí možnost prohlídky. VSTUP NA VLASTNÍ RIZIKO !!!

Lesní cestou, po modré turistické značce dojdete až k největšímu bunkru, který má několik místností, schody do spodních pater podzemí. Na samotném dně je i studna - pozor ať do ni nespadnete! Pokud se zde půjdete podívat, nezapomeňte na baterku !!

bunkr

bunkr

V Králíkách se nachází vojenské muzeum a muzeum Českolsovenského opevnění a Vojenská Tvz Hůrka a Bouda.

Druhou nedalekou zajímavostí jsou pozůstatky lesní železnice o rozchodu 700 mm provozované mezi lety 1900 a 1937. Její stavba byla reakcí na rostoucí těžbu dřeva v závěru devatenáctého století, zastavení provozu zase důsledkem rozvoje automobilové dopravy. [zelpage.cz]

 bunkr

bunkr

 

 Jak se dostanete k bunkru v Ostružné?

O obecního úřadu sjedete dolů, pojedete kolem starého německého hřbitova, a pořád rovně, silnice je ale polní, takže pokud nemáte terenní auto, tak tam radši nejezděte. Auto necháte na parkovišti ve středu Ostružné a půjdete pěšky, pořád rovně. Po chvilce půjdete přes lávku, kterou překonáte potok, půjdete kolem chat a pak jak zvládnete cestu, dostanete se na cestu z betonových panelů. Jděte stále rovně. Na křižovatce se dejte doleva a asi 1 km nahoru, cestou po pravé straně budete v lese míjet pár menších bunkrů. Na konci cesta bude krmelec a po levé straně je pěchotní velký bunkr.

 

 

GPS souřadnice: 50°9'56.44"N,17°1'35.19"E

Pěchotní srub byl vybudován v II. stupni odolnosti jako jednostranný objekt. Betonáž probíhala nepřetržitě od 16. do 22. srpna 1938 a spotřebovalo se při ní 1132 m3 betonu.

bunkr

Objekt měl mít osazen jeden protitankový kanón vz. 36 spřažený s těžkým kulometem vz. 37 (d4-k) jako hlavní zbraň, pomocnými zbraněmi jeden lehký kulomet vz. 26 (lk) pod betonem a další lehký kulomet v pancéřovém zvonu (zbraň pod pancířem). Zvon měl mít šest střílen, tloušťku 
20 cm a sloužil hlavně pro pozorování a vedení palby kanónu. Do konce září 1938 nebyla osazena žádná zbraň a nebylo dodáno žádné vybavení.

e-mail: stm.s50@centrum.cz

 

Další pěchotní srub naleznete směrem na Brannou. Zastavíte za druhým železničním přejezdem od Ostružné a půjdete po vychozené lesní cestičce.

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.