Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Zajímavá místa   »   Kamenná hora (Sfinga)

Kamenná hora (Sfinga)

Kamenná hora (799 m n.m.)


Morfologicky nevýrazný vrch na evropském rozvodí ve vzdálenosti cca 5 km ZSZ od centra Rýmařova, cca 1,5 km SZ od severního okraje obce Horní Město - Stříbrné Hory, na východním okraji Hraběšické hornatiny.


Jižně od vrcholu se nachází zvláštní skalní útvar skládající se ze dvou částí - ze spodní skály (plošina zhruba 8,7 x 6,5 m) a horní části, která spočívá na spodní jen malou plochou; útvar má celkovou výšku 4,2 m. Skála připomíná exotickou sfingu nebo sedící zvíře. Dříve starý německý název označoval tuto skálu „Lämmersteine" - jehněčí nebo beránčí kámen Útvar tvořený zbřidličnatělou mylonitizovanou žulou je pozůstatkem intenzivního mrazového zvětrávání v ledových dobách.
Na historické fotografii z roku 1900 je prostor kolem sSkála na Kamenné hoře dneskály volný, mladý jasan v levé části je dnes vzrostlým stromem a z dnešního pohledu „podpírá" horní skálu.
(Pozn.: obdobné izolované skály dotýkající se podloží jen nepatrnou plochou se nazývají viklany, pro útvar na Kamenné hoře je toto pojmenování poněkud nadsazené, nicméně jde o útvar v našich poměrech značně výjimečný a pozoruhodný.)

Asi 400 m východně od vrcholu lze nalézt jedny z nejstarších pozůstatků hornické činnosti na Rýmařovsku - staré kutací práce na zlato.

Výhled na okolní krajinu je částečně omezen vzrostlými stromy a lesem.
Přístup: do blízkosti vrcholu po žlutě značené turistické cestě z Janovic na Rabštejn nebo cca 1. 2 km neznačenou polní cestou severním směrem z poloviny úseku cesty mezi křižovatkou na severním okraji Stříbrných Hor a zaniklou obcí Ferdinandov.
U skalního útvaru byl vybudován dřevěný přístřešek - odpočívadlo pro návštěvníky.

Za využití internetových stránek www.kcprymarov.estranky.cz .

www.rymarovsko.cz/

sfinga

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.