Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Zajímavá místa   »   Eldorádo v Holčovicích

Eldorádo v Holčovicích

Jurský park v Jeseníkách

Ukázka lidového umění zaujme především mladší. Krásná prohlídka doby pravěké, kde můžete potkat dinosaury, brontosaury a další ještěry obřích rozměrů. Kromě těchto obrů zde můžete také vidět různé pohádkové bytosti a jiné zajímavé tvory. V přímé blízkosti Eldoráda je parkoviště s občerstvením a suvenýry.

Eldorádo se nachází na konci obce Hynčice směrem na Zlaté Hory a Jeseník.

 eldorado

Otevírací doba 

- denně od 8:00 do 18:00 hodin.

 

Vstupné je dobrovolné.

 

 

Desítky let před tím, než film Jurský park zvedl celosvětovou vlnu zájmu o svět vyhynulých zvířat, dostal naivní umělec František Jaich z Holčovic nápad postavit si na zahradě pár prehistorických ještěrů.

eldorado

Při návštěvě Holčovic nelze Eldorádo přehlédnout. Stačí zaparkovat na prostorném parkovišti, a pak za vyprávění ochotného průvodce obdivovat plastiky z kamene a betonu. František Jaich mladší pokračuje ve zvyku svého otce, provází hosty Eldorádem osobně. Také vy můžete přispět do kasičky na dobrovolné vstupné a podpořit pozoruhodný svět, který stvořil před padesáti lety naivní umělec František Jaich.

eldorado

Po odchodu pana Františka Jaicha v roce 1987 převzal štafetu Eldoráda jeho syn. Bohužel většinu z toho, co po řadu let budoval František Jaich, sebrala v roce 1997 tragická povodeň. Holčovice tehdy patřily k nejhůře postiženým obcím. Synovi Jaichovi mladšímu ale svědomí nedovolilo, aby proslulé Eldorádo neobnovil do původní krásy.

eldorado

Od povodní až dodnes Eldorádo nejen opravuje, ale navíc pokračuje v jeho rozšiřování v duchu původního tvůrce Františka Jaicha staršího. V jeho pozůstalosti opatruje náčrtky k několika plastikám, které mu osobně věnoval sám malíř Mistr Burian, velký zdroji inspirace pro celé generace klukovských snílků.

eldorado

Kde místo najdete:

Najdete je mezi obcemi Hynčice a Hejnov, na trase Krnov- Město Albrechtice- Zlaté Hory. Asi 6 km za Albrechticemi, 3 km před Holčovicemi. Tam v roce 1957 začal budovat František Joich /1899-1987/ své Eldorádo. S cílem ne vydělávat, ale potěšit sebe a kolemjdoucí. A zadařilo se. Měl jsem to štěstí, že několikrát mi dělal po svém království průvodce.

Dopravní dostupnost autem

Z Města Albrechtic po silnici číslo 453 směrem na Jeseník a Zlaté Hory až do obce Hynčice (cca po 6 km). Eldorado je na samém konci obce po pravé straně ve směru jízdy. Z Jeseníku autobusem, směr Ostrava!

MHD zastávka

Hynčice, U dlouhé vody

eldorado

A po jeho odchodu převzal štafetu syn. Co za ta léta starý pán vybudoval, to téměř v roce 1997 vzala voda. A jak vzpomíná pan Joich mladší, to by mu svědomí nedalo neobnovit nádheru, která se rozprostírá na zahradě jejich domku. A pokračuje v duchu tvůrce, kterému náčrty k několika plastikám dělal i sám Mistr Burian. A tak zatím vstupte virtuálně do jejich světa.

eldorado

V reálu je vstupné dobrovolné, a ten kiosek, stojící přilepen na onu tajemnou zahradu - to je dílo souseda snažícího se přiživit na něčem, na čem nemá žádnou zásluhu.

eldorado

Pohlédněte na pár fotografií a uvažte, zda to není tip na rodinný výlet. A obrázek poslední – to je údolí, ve kterém se tulí podél říčky Opavice Hynčice, Hejnov, Holčovice, Spálené… Přijďte se projít, mohu zaručit, že davy povykujících turistů nespatříte.

eldorado

ZDROJ: http://www.ksts.info/akce2/Eldorado/index.htm

http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/tip-na-vylet-eldorado-v-holcovicich20100926.html

Autor některých fotografíí: Radek Vráblík

  • Nedaleká CHKO Jeseníky nabízí jedinečné terény pro turisty, cykloturisty a lyžaře ( Praděd, vodopády Bílé Opavy nad lázněmi Karlova Studánka, lázně Karlova Studánka, rezervace Rejvíz s mechovým jezírkem, údolí Černé Opavy).

 

eldo

KONTAKT

Adresa: 
Hynčice č.p. 33, 
Město Albrechtice, 793 95
GPS: 
50.1742361, 17.5130694
Telefon: 
+420 775 958 847
 
 
 
 
nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.