Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Rozhledny a vyhlídky    »   Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody

Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody

Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody

křížova hora

Typ/materiál: železobetonová rozhledna

Lokalita: Křížová hora, cca 2km jihovýchodně od obce Červená Voda, cca 45km severovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 50°2'16.739"N, 16°45'26.463"E

Nadmořská výška: 735m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: květen 2006 až jaro 2007

Oficiální zpřístupnění: 16. června 2007

Celková výška: 25m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 130

Otevírací doba: od listopadu do konce března – zavřeno (v případě dobrého počasí a dostupnosti pouze na objednávku na OÚ Červená Voda pro skupiny nad 5 osob), duben a říjen - otevřeno v sobotu a v neděli od 13 do 15 hod, květen, červen a září - otevřeno v sobotu a v neděli od 10 do 17 hod, červenec a srpen - otevřeno každý den od 10 do 17 hod

Přístup: z Červené Vody po žluté TZ

Výhled: např. Kralický Sněžník, Suchý vrch, obec Červená Voda

Historie: Zcela unikátní rozhledna je od roku 2007 pýchou obce Červená Voda na pomezí Orlických hor a Hrubého Jeseníku. Majestátní věž je dominantou nedaleké Křížové hory (735 m), která se do historie regionu zapsala jako známé poutní a výletní místo.

            

 

Na Křížové hoře (dříve též Kreuzberg) stával od roku 1833 malý kostelík. Později vyhořel a byl nahrazen kostelíkem Proměnění Páně, který měl oproti původnímu i věž. V roce 1923 zde byla vybudována dřevěná chata. Křížová hora se postupně stala oblíbeným poutním místem a o její zvelebení se staral „Spolek Křížové hory“ založený v roce 1933 v Červené Vodě. Dvakrát ročně se zde konaly poutní slavnosti.

            Po roce 1945 začíná období úpadku tohoto místa. Blízké okolí sloužilo jako cvičiště naší a po roce 1969 sovětské armády. Chatka i kostel byly zbourány. Zničena byla i křížová cesta. Až na konci tisíciletí začali zdejší zastupitelé přemýšlet o obnově původního dřevěného kostela, ale zelenou nakonec dostala výstavba turistické rozhledny. S nápadem tehdy přišel architekt olomoucké diecéze Tomáš Černoušek, který pomáhal červenovodskému domovu důchodců se stavbou kaple.

křížova hora

            Nová dominanta začala na Křížové hoře vyrůstat od května 2006 do jara 2007 podle projektu architekta Mádlíka. Stavba probíhala pod vedením stavitele ing. Veselého ze společnosti VCES,a.s. Základ rozhledny představuje železobetonový monolitický tubus s prefabrikovanými schodišťovými stupni a podestami, vnější plášť rozhledny tvoří sbíjené vazníky s palubkami. Stavělo se často v náročných klimatických podmínkách. Za deště nebylo možné provádět betonáž, protože v tu chvíli byl vrchol Křížové hory pro nákladní automobily nedostupný. Ani přivedení elektřiny k rozhledně nebylo jednoduché. Práce probíhaly ve skalnatém podloží a místy až v šedesátistupňovém svahu. Pod rozhlednou bylo vybudováno kryté posezení za účelem konání kulturně-společenských akcí. Na jeho dlažbě je zobrazen půdorys původního poutního kostela.

křížova hora

            Rozhledna stála 7,2 milionů korun. Kromě Evropské Unie, která se podílela více než 5 mil. Kč, na ni částečně přispěl i Krajský úřad Pardubického kraje. Částku 1,1 mil. Kč vynaložila obec Červená Voda.

            Slavnostní otevření se uskutečnilo 16. června 2007 společně s folkovou akcí „Putování za písničkou“.

Zdroj: http://rozhledny.webzdarma.cz/krizovahora.htm

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.