Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Rozhledny a vyhlídky    »   Biskupská kupa

Biskupská kupa

Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách.

Postavena byla roku 1898 na vrcholku Biskupská kupa (Cukmantl, 890 m.n.m.) na česko-polské hranici (V době stavby to byla hranice mezi Rakousko - Uherskem a Pruskem.), která byla ve středověku centrem těžby zlata. Realizátorem stavby byl německý turistický spolkem MSSGV (sekce Zuckmantel - Zlaté Hory) u příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I. A původní název rozhledny zněl Rozhledna císaře Františka Josefa I. - Kaiser Franz Josef Warte. Slavnostní otevření proběhlo 26. srpna 1898.

Rozhledna stojí na místě dřevené vyhlídkové věže z roku 1890, ve které byla v roce 1896 zřízena první poštovna na Moravě. Jako vynikající vyhlídkové místo ji kolem roku 1875 objevilo pár nadšenců, kteří sem vynosili několik kamenů, aby vytvořili jednoduchý vyhlídkový bod.Třináctimetrová pyramida byla otevřena za velkého zájmu veřejnosti 9. července 1890, ale věž o pár let později strhla vichřice (1896).

 

 

 

Rozhledna Biskupská kupa (Bischofskoppe) je přístupna v květnu až říjnu - denně od 9:00 do 18:00 hod

 

Vstupné na rozhlednu

  • Dospělí 20 Kč
  • Děti od 6 let, studenti, důchodci 10 Kč
  • Děti do 6 let ZDARMA

Za příznivého počasí. V listopadu až dubnu - o sobotách, nedělích, svátcích a prázdninách od 11:00 do 15:00 hod.

 Návštěvy mimo uvedené termíny lze dohodnout na tel. č. +420 603 342 011. Rozhledna se nachází v hraničním pásmu a je zde také hraniční přechod na turistické stezce (je nutno mít platný cestovní pas).

Dnes se rozhlednu Biskupská kupa stará soukromý podnikatel pan Miroslav Petřík. Při dobré viditelnosti lze z vyhlídkové plošiny dohlédnout do Wroclavi, nebo spatřit vrcholky Vysokých Tater. Dostaneme se k ní pěšky z náměstí Svobody ve Zlatých Horách po zelené značce anebo opět po zelené ze sedla silnice Zlaté Hory - Petrovice.

 

 

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.