Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Podzemní štoly   »   Úzkokolejka ve Vidnavě a Šamotka

Úzkokolejka ve Vidnavě a Šamotka

Ve Vidnavě na Jesenicku ze Šamotárny kdysi dávno vedla úzkokolejka. Po ni vagóny přepravovaly vytěžený kaolín z nedalekého lomu Kaolínka (O lomu se dozvíte více v rubrice "Lomy na Jesenicku"). Z lomu vedl tunel, přes který jezdily již zmíněné vagóny. Koleje vedly dále přes řeku Vidnávka, přes most, kde ještě dnes jsou zbytky kolejnic. Cesta vagónku končila v Šamotce, kde se pálily ty nejlepší cihly. 

 V cihelně (Šamotce), pracovalo téměr 3000 lidí. Cihly se vyvážely po celé Evropě. 

 

uzkokolejka samotka

 

Historická fotografie, na snímku jsou k vidění vagónky, které po úzkokolejce přiváží z lomu kaolín. Níže pod obrázkem stejný pohled dnes na toto místo

 

 

uzkokolejka samotka

Pohled na stejné místo dnes [rok 2015]

 

 

"SILIKA - GOSTIVAR" a Vidnavská Šamotka měli mezi sebnou spolupráci, firma Silika kupovala od šamotárny šamotovou hlínu do produkce šamotových výrobků, které "SG" prodávala po celé Evropě.

 

 

Továrna na šamotové výrobky ve Vidnavě byla založena v 60. letech 19. století bratry Letzelovými a bez zásadních proměn charakteru výroby fungovala až do poloviny 90. let 20. století, tedy přibližně 130 let. Továrna na břehu řeky okraji města u nádraží disponovala vlastním kaolinovým lomem s úzkokolejnou dráhu vedoucí tunelem a most přes řeku Vidnávku do areálu. Na opačné straně vedly do areálu dvě koleje vlečky, zaústěné do stanice Vidnava odděleně.

 uzkokolejka

 

Most přes řeku Vidnávka. Na mostě ještě dnes jsou k vidění úzkokolejné koleje, po kterých vagóny z lomu přepravovaly kaolín 

uzkokolejka

Pohled na most z boku, přes který kdysi vedly koleje

 

 

 

stará šamotka

 

Pohled na historickou fotku, koleje zde jsou k vidění, které vedou tunelem až k lomu, dnes zde koleje nejsou, jsou v tunelu pouze staré pražce. Pár metrů kolejí naleznete pouze na mostě přes řeku Vidnávka

 

  

uzkokolejka

 Kousek za Střelnici se nachází vstup do tunelu, který ústí pod lomem Kaolínka. Vstup měl kdysi německý nápis 

Gluck Auf později přemalovaný na Zdař bůh.

 

stará šamotka

Pohled na lom, kde se kdysi těžil kaolín

 

 

stará šamotka

Poslední historická fotografie, kde je vidět na lom Kaolínka, dnes je zde voda

 

 

uzkokolejka

V tunelu naleznete 12 křížení, po zdech jsou k vidění staré držáky na elektriku

 

uzkokolejka

Pohled v tunelu, kudy kdysi vedly koleje a jezdily vagónky

 

uzkokolejka

Na konci tunelu jde jít ven, ale také ještě pár metrů dal, na zdech tunelu jsou krápníky, ale dál jít nejde, nános bláta a zatopení

 

 

uzkokolejka kaolín

Samotný kaolín je zde dodnes

 

uzkokolejka kaolín

U lomu Kaolínka je tato cedule, na které se dozvíte sposty zajímavých informací

 

 

uzkokolejka

Konec tunelu, při východu z tunelu vyjdete kopec, projdete kolem bažin a za chvíli budete na staré silnici, na křižovatce jděte doleva a po pár desítkách metrů budete u samotného lomu Kaolínka.

 

 

uzkokolejka

Tunel, který vede až pod samotný lom, nedoporučujeme v normální obuvi chodit tímto tunelem, na dně teče voda a zbytky kaolínu a bláta!

 

mapa

Na internetu se nachází tato mapa, kterou vy turisté určitě můžete využít, pokud chcete tunel, lom, nebo samotnou cihelnu navštívit. 

 

 stará šamotka

Pohled na komíně

 

V areálu se nachází několik provozních budov včetně pecí, kde se vypalovaly šamotové výrobky, zbytky železničních sytémů, dva cihlové komíny a ředitelská vilka. Podařilo se najít dokumenty o spojení podniku s továrnou Dinaska ve Svitavách, patrně patřily v období socializmu do téhož koncernu Moravských šamotových a lupkových závodů.

 

stará šamotka

Historická fotografie a pohled na samotný areál 

 

 

  V listopadu roku 1939 přišlo prvních šedesát zajatců polské národnosti do kaolínových dolů ve Vidnavě. V roce 1940 se ve Vidnavě objevili francouzští váleční zajatci. Koncem září 1940 jich zde bylo téměř 700, z toho na 600 důstojníků a okolo 100 řadových vojáků. Místem uvěznění se pro zajatce stal bývalý theologický seminář. Celkový počet vězňů se blížil k číslu 800.Průměrně se v táboře pohybovalo 500 osob.

 

stará šamotka

Fotka nalezena na internetu

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.