Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Naučné stezky    »   Naučná stezka Rejvíz

Naučná stezka Rejvíz

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se na ploše 396,63 ha v severovýchodní části Hrubého Jeseníku v masivu Orlík.

rejvíz

Území je rozvodím Černé Opavy a Vrchovištního potoka, které je položeno v nadmořské výšce 750 až 790 m v široké, mělké pánvi mírně skloněné k východu. Unikátnost přírody této rezervace je podmíněna geologickou minulostí a klimatem.

rejvíz jana

Hranice rezervace jsou vyznačeny na kmenech stromů dvěma červenými pruhy a tabulkami se státním znakem. Okrajové pásmo rezervace tvoří smrkový les o výměře 67,39 ha, jehož charakter se mění směrem ke středu chráněného území v porosty s borovicí blatkou.

rejvíz vstup

rejvíz vstup

Lokalita je významným biotopem pro mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Zachované přírodní hodnoty rejvízského rašeliniště jsou nejen objektem vědeckého výzkumu, ale i velmi atraktivní z hlediska cestovního ruchu.

rejvíz studánka

 rejvíz chodník

Velké mechové jezírko se nachází ve středu západního jádra rašeliniště. Vrstva rašeliny zde dosahuje výšky 300 cm. Okolí jezírka tvoří porosty borovice blatky (Pinus uncinata) s podrostem mechu rašeliníku a jiných typických rostlin. Vyskytuje se zde i drobná masožravá rosnatka okrouhlolistá.

mechove jezirko

Kromě rostlin zde mají útočiště vzácné druhy živočichů, z nichž např. žluťásek borůvkový a sídlo rašelinné jsou glaciálni relikty. Až výzkumy z poslední doby prokázaly, že rejvízské rašeliniště patří mezi nejbohatší ve výskytu příliš oblíbené skupiny živočichů - pavouků. Severovýchodně od Velkého jezírka leží Malé mechové jezírko, které již dnes zcela zarostlo a je veřejnosti nepřístupné.

mechove jezirko

 male mechove jezirko

 

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

tabule rejizv

Počátek trasy je u penzionu Rejvíz (bývalá Noskova chata) a směřuje po žluté turistické značce směrem na Bublavý potok. U zastavení č. 3 je umístěna terénní stanice stráže přírody s pokladnou. Vybírá se zde symbolický příspěvek na údržbu stezky. Po haťovém chodníku stezka pokračuje k velkému mechovému jezírku o ploše 1693 m2 a maximální hloubce 3 m. Trasa je značena značkami naučné stezky. Je přístupná v letní sezóně od května do října.
 
 
mechové jezírko
 

Pěší stezka částečně po povalovém chodníku v NPR Rejvíz v délce 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku. Na pěti zastaveních se návštěvník seznámí s bohatými společenstvy rašelinných luk a typickými druhy rozvodnicového vrchoviště.
 
mechové jezírko

Celé území leží v mělké pánvi, proto voda z okolních svahů stéká dovnitř, kde je zachycována nepropustným podložím. Smrkový les vlivem silného zamokření odumřel a jeho zbytky, které tvoří ochranné pásmo samotného rašeliniště, postupně ustupují prosvětlenému porostu borovice blatky, do něhož je místy vtroušena bříza, olše a jeřáb. Blatka dosahuje výšky 6–15 metrů. Přes svůj malý vzrůst však mají ty nejstarší přes 150 let.
 

Z rostlinných druhů stojí za povšimnutí masožravá rosnatka okrouhlolistá, klikva žoravina, borůvka vlochyně, rojovník bahenní.
Z nižších živočichů se zde jako vzácnost vyskytují zástupci arktické fauny - např.šídla, z motýlů 
žluťásek borůvkový a mravenec rašelinný. Z obojživelníků jmenujme alespoň skokana rašelinného. 

mechové jezírko

Otevírací doba

Květen - Listopad
pondělí - neděle 08:00 - 18:00
Poznámka:
 
 Naučná stezka Mechové jezírko je pouze pro pěší turisty!!!

Vstupné

Cena: 20 Kč

Snížená cena: 10 Kč

 Lze zde zakoupit pamětní mince, turistické známky aj.

Provozovatel

Správa CHKO Jeseníky

Šumperská 93
790 01 Jeseník
Tel.:
+420 584 458 659
Email:
jeseniky@schkocr.cz
WWW:
www.jeseniky.natu...
WWW:
www.navstivtejese...
GPS:
50,214635 17,203250
Region:
Město:
Jeseník
 

 

[jeseniky.net, kudyznudy.cz]

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.