Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Jeskyně   »   Nepřístupné jeskyně

Nepřístupné jeskyně

 

Těžba uranu na Javornicku
Ložisko a uranový důl Zálesí u Javorníka
geologie - otevření a těžba - ruda - doprava - větrání - povrch - likvidace - fotogalerie - vyznamenání

Rudní výskyt Jelení Vrch a Bílá Voda - rozsah průzkumných prací a těžba

 jeskyne

 

 

 

V okolí Vápenné se nachází několik krasovýdch lokalit. V Lesní Čtvrtí objevili speleologové ze skupiny SEVER  podzemní prostoru, která byla nazvána Jeskyně u borovice. Jeskyně je 10 m hluboká a asi 30 m dlouhá a je protékána aktivním vodním tokem.

 

Jeskyně za hájovnou
V roce 2002 odčerpali jeskyňáři zatopenou část Jeskyně za hájovnou a postoupili o 20 m dále za první sifon. Prostory jsou protékány silným aktivním tokem, takže po ukončení akce se jeskyně opět zatopila.

                                         
         
 

Roušarova jeskyně
Několik jeskyní se nachází v komplexu opuštěných lomů nad nádražím ve Vápenné. Nejdelším systémem je Roušarova jeskyně. Jedná se o komplex horizontálních chodeb délky přes 300 m Podzemní prostory se zde stávají významným zimovištěm netorýrů- vrápenců malých (více jak 400 kusů). V jeskyni je zachováno jen málo krápníkové výzdoby, která byla poničena těžbou v lomu a nenechavými návštěvníky.

 
 
   
         
       
       
   
   
 
 
   
 

Velký dóm - mapa
Druhou významnou jeskyní je Velký dóm. Jak název napovídá nachází se v jeskyni velká prostora o rozměrech  24x14 m  Sestup do podzemí je zde tvořen 9 m hlubokou propástkou a stěny prostor jsou pokryty sintrovými náteky.

                                                                             
           
 

Jeskyně s excentriky
Zajímavá je také Jeskyně s excentriky. Jeskyně je pouze 30 m dlouhá, ale na stěnách lze nalézt drobné kalcitové výrůstky dlouhé az 1 cm a které rostou všemi směry. Jeskyně v lomech jsou bohužel značně poznamenány těžbou, kde otřesy zničily velkou část krápníkové výzdoby. Na stěnách lomů lze také pozorovat, že část jeskyní bylo také odtěženo.

 
         
 
 

Oblast sedla Na Pomezí

 

V této lokalitě se mimo turisticky zpřístupněné jeskyně nachází ještě další podzemní prostory. Největší z nich je jeskyně Rasovna.

 

 

Jeskyně Rasovna
Je to systém spadajíci stupňovitě do hloubky přes 70 m a je tvořen několika velkými dómy. Podzemní prostory byly objeveny při těžbě v lomu v roce 1936. Tím, že do podzemí mohl kdokoliv vstoupit došlo ke značnému poškození krápníkové výzdoby. Ta se zachovala pouze v těžko přístupných partiích.K nejhezčím prostorám zde patří dóm nazvaný Řetězák, Královský komín, Suťový dóm, Bahenní dóm a Záclona. Jeskyně je významným zimovištěm netopýrů. Do jeskyně se dá sestoupit klasicky, nebo se dá vystrojit lany a sestoupit pomocí lezekých pomůcek.

 
           
 
         
 

Liščí díra
Druhou pěknou jeskyní je Liščí díra. Vchod se nachází v lese a pravděpodobně je propojena s turisticky přístupnými jeskyněmi. Jeskyně je přes 20 m hluboká a hlavní prostora je vyzdobena pěknou krápníkovou výzdobou která zůstala pěkně zachovalá.

 
             
 

Nová jeskyně - mapa
Nedaleko Liščí díry se prokopali v roce 2000 členové speleologické skupiny SEVER závrtem do podzemních prostor. Lokalita dostala název Nová jeskyně. Jeskyňářům se podařilo sestoupit do hloubky 25 m Jeskyně má téměř svislý průběh. Jsou zde krásné krápníky (Kaplička) a nejdelší brčka v dosud zámých prostorách jeskyní Rychlebských hor – Dvojčata dlouhá 40 cm a tvořená nádherně bílým kalcitem. V této jeskyni probíhá dále intenzivní průzkum.

 
             
 

Další jeskyně
V okolí je známo ještě několik menších jeskyní (např. Netopýrka) a mnoho povrchových jevů, ze kterých je nejznámější Smrčnické propadání - místo, kde se propadá do podzemí potůček, který pramení pod Smrčníkem.

 

ZDROJ: http://www.rychleby.cz/index.php?id=jeskyne.html

 

 jeskyne

Nejdelší jeskyně Jesenického krasu:

Systém Liščí díra - přístupné jeskyně 1770 m

Rasovna Na Pomezí 650 m

Jeskyně Na Špičáku 400m

Roušarova jeskyně Vápenná Polka 280 m

Velký dóm Vápenná Polka 150 m

Pec Vápenná Polka 87 m

Jeskyně Ve Starém Podhradí 50 m

Netopýrka Na Pomezí 40 m

Nová jeskyně Na Pomezí 40 m

Jeskyně Za Hájovnou Vápenná Lesní Čtvrť 32 m

Vyvěračka Vápenná Lesní Čtvrť 30 m

Jeskyně Na Zálesí 30 m

Jeskyně U Borovice Vápenná Lesní Čtvrť 26 m

Jeskyně S excentriky Vápenná Polka 24 m

 

 

Nejhlubší jeskyně Jesenického krasu:

Rasovna Na Pomezí 72 m

Systém Liščí díra-přístupné jeskyně 50 m

Velký dóm Vápenná Polka 29 m

Nová jeskyně Na Pomezí 24 m

Netopýrka Na Pomezí 11 m

Jeskyně Ve Starém Podhradí 8 m

Roušarova jeskyně Vápenná Polka 6 m

Jeskyně U Borovice Vápenná Lesní Čtvrť 6 m

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.