Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Prameny   »   Prameny na Priessnitzu

Prameny na Priessnitzu

V Jeseníkách i v Rychlebských horách naleznete spousty horských pramenů. Některé jsou zachovalé, opravené. Jiné zase postrádají vodu. Při naučných stezkách, které mají Jeseníky několik, určitě narazíte na nějaké prameny.walking gr

Okolí Lázní PRIESSNITZ: Můžete také využít GRÄFENBERG WALKING - LÁZEŇSKÉ STEZKY

*BEZRUČŮV PRAMEN*

Pramen byl postavený a věnovaný Vencenzi Priessnitzovi v roce 1846. Vděční Prusové, podle kterých byl také pojmenován. V roce 1961 byl rekonstruován a dostal jméno po známém slezském básníkovi. Pramen se nachází v nadmořské výšce 615 m. n. m.

 bezručuv

*RUMUNSKÝ PRAMEN*

Pramen nechal z vděčnosti a za uzdravení postavit rumunský král Karel I. Otevřen a slovnostně vysvěcen byl v roce 1890. 

Pramen se nachází v nadmořské výšce 677 m. n. m.

 rumunský

*FINSKÝ PRAMEN*

Pramen postavili finští návštěvníci lázní pod vedením lékaře Lindenberga roku 1845, obnoven byl v roce 2002. Patří k nejodhlejším zřídlům, ale je oblíbený díky své "živé vodě". Pramen se nachází v nadmořské výšce 920 m. n. m.

 finský

*ČESKÝ POMNIK S PRAMENEM A SOCHOU HYGIE*

Vznikl od J. V. Myslbeka díky českým vlastencům v roce 1874. Přivítá Vás na začátku lázeňské kolonády.

Pramen se nachází v nadmořské výšce 615 m. n. m.

 český pomnik

*JITŘNÍ PRAMEN*

Patří díky své specifické, mírně radioaktivní vodě mezi nejvyhledávanější v okolí našich lázní Priessnitz.jeho součásná podoba je z roku 1960. Pramen vznikl už v roce 842 jako Böhmische Quelle - Český pramen. Naleznete jej v nadmořské výšce 778 m. n. m.

 jitřní

*POLSKÝ PRAMEN*

Nechali ho v roce 1869 postavit polští návštěvníci lázní. Po válce byl dlouhá desetiletí bez vody a pustl. V roce 2005 jej kompletně obnovili dobrovolníci Hnutí Brontosaurus. nachází se v nadmořské výšce 707 m. n. m.

 polský

lázne

*PRAŽSKÝ PRAMEN*

Nachází se v půvabném lesním zákoutí nedaleko lázeňského areálu. První zmínka o něm je z roku 1851. Jeho dnešní podoba pochází z roku 2005, kdy byl kompletně zrekonstruován. Pramen naleznete v nadmořské výšce 596 m. n. m.

pražský

 

*SLOVENSKÝ PRAMEN*

Pramen nesl původně jméno Sliber - Quelle (Stříbrný pramen). Je jedním z nejstarších na Lázních Priesnitz. První zmínka o pramenu pochází z roku 1845. Nachází se u lesního altánku nedaleko Balneoparku. Pramen je v nadmořské výšce 635 m. n. m.

 

*GÉNIŮV PRAMEN*

Pramen se nachází u penzionu Gräfenberg vedle hlavní cesty vedoucí z centra města do lázní Jeseník. Původní pomník byl zhotoven roku 1899 ve Velkých Kuněticích kamenickou firmou Schindler a syn. Nejprve byl umístěn na Schindlerově statku ve Velkých Kuněticích. Zde značně chátral zejména v době, kdy se ze statku stalo JZD. K 200. výročí narození V. Priessnitze byl pomník přebudován a přejmenován na Géniův. Následně byl převezen do lázní Jeseník na místo, kde kdysi stál Francouzský pomník. O přestavbu se zasloužil p. Staněk (majitel pensionu Gräfenberg u kterého pramen stojí) a pracovníci IC Jeseník. Tvar pramene připomíná zmenšený Rumunský pramen. Na čelní straně je podobizna V. Priessnitze a deska s německým nápisem: Über alle Gipfeln ist Ruh - Nade všemi vrcholky je klid. Toto motto J. W. Goetheho je doplněno alegorickým reliéfem Studničního vrchu a pramenů, které se stékají v potůček. Pramen je v dobrém stavu, ale teče málokdy.
Při návštěvách v červnu 2012 a květnu 2013 pramen netekl.
Srpen 2014 - pramen neteče a už se asi nikdy bez pomoci lidské ruky nerozteče, protože pomník, ač se to nezdá, stojí cca 20 cm od zídky, z níž čouhá trubka jež jej v minulosti napájela vodou, teď je odstřižená a schválně ucpaná jakousi součástkou (těmhle věcem nerozumím). I přesto si myslím, že je pramen vyschlý. Paradoxní ale je, že penzion Gräfenberg nabízí "koupele v Géniově 

 Foto záznam č.255 - Géniův pramen

*PRIESSNITZŮV PRAMEN*

Pramen se nachází necelou hodinku chůze od lázní - po zelené značené turistické cestě směřující na Medvědí kameny. Podle pověsti byla jednomu z předků Vincenze Priessnitze za třicetileté války Švédy unesena dcera. Nešťastný otec pronásledoval se svou čeledí násilníky a dostihl je právě u jmenovaného pramene. Dívce se ve zmatku podařilo uprchnout, ale otec a většina jeho věrných byli pobiti. Dívka si ze zoufalství sama vzala život. Z pramene vystoupila víla, smísila krev s pramenitou vodou a předpověděla budoucí slávu rodu. Vincenz Priessnitz se zasloužil o vybudování kamenné pyramidy se dvěma letopočty: Rok 1642 připomíná smutnou událost, rok 1842 (podle jiných zdrojů rok 1846) 200. výročí a datum vzniku památníku. Teplota vody tehdy byla 6 – 9 ºC. V roce 2000 byla deska renovována a opět osazena.
Srpen 2014 - při měření byla vydatnost pramene 2,65 litrů za minutu a teplota 7,1°C, ale vydatnost kolísá a občas se i stane, že pramen několik hodin neteče vůbec.

Foto záznam č.268 - Priessnitzův pramen

ZDROJ: http://www.jeseniky.net/stezka-vincenze-priessnitze-jesenik

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.